Yüksek Stres Obeziteyi Tetikliyor!
9.07.2024 

Akdeniz Tarzı Beslenme Obeziteyi ve Ruhsal Bozukluk Oluşma Riskini Azaltıyor!

Klinik Psikolog Burcu Amrağ konu hakkında bilgiler verdi.

Yüksek stres seviyelerinin obeziteyi tetikleme potansiyeli bulunmaktadır. Stres, vücudunuzun fizyolojik olarak nasıl tepki verdiği bir durumdur. Kronik stres durumunda, vücut kortizol gibi stres hormonlarını artırabilir. Bu hormonlar, açlık hissini arttırır, metabolizmayı yavaşlatır ve yağ depolama süreçlerini etkiler. Ayrıca, stres altındayken birçok kişi duygusal yeme eğiliminde olabilir, bu da obezite riskini yükseltir.

Bununla birlikte, stresin obezite üzerindeki etkisi kişiden kişiye değişir ve stresin obeziteye katkıda bulunabileceği karmaşık bir ilişki içerir. Stresle başa çıkmak için kullanılan bazı yöntemler, düzenli egzersiz yapma, sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirme, uyku düzenini düzeltme ve gevşeme tekniklerini uygulama gibi davranışsal değişiklikleri içerir. Bu stratejiler, stresle mücadelede ve sağlıklı kilo yönetiminde yardımcı olur.

Son zamanlarda obezite şikâyetiyle sağlık kurumlarına başvuran hasta sayılarında ciddi bir artış gözlemlenmektedir, "Bu hastalara yapılan ruhsal muayenelerde yüksek oranda stres varlığı ve başta depresyon olmak üzere ruhsal patolojiler tespit edilmektedir. Yapılan araştırmalarda ise Batı tarzı beslenme nedeniyle depresyon, anksiyete gibi psikiyatrik semptomların oluşma riskinin arttığı gösterilmiştir. Yine başta depresyon ve anksiyete bozuklukları olmak üzere birçok ruhsal hastalığın da aşırı yeme ya da hazza dayalı yemeyi artırdığı görülmüştür.

Günümüzde yüksek kalorili ve lezzetli yiyecekler, bunlara kolay ulaşılabilirlik, büyük porsiyonlar ve besin ortamındaki değişiklikler obezite nedenidir. Tüm bunlar, bireylerin sadece enerji ihtiyacını karşılamak için değil, sıklıkla tok hissettiklerinde bile yemek yemelerine neden olmaktadır. Özellikle yüksek kalorili ve lezzetli yiyeceklerin tüketilmesi için meydana gelen dürtüsel süreçler, vücudun gerçekten ihtiyacı dışında aşırı beslenmesine yol açmaktadır. Üstelik bireyin yediği besinden zevk almayı hedeflemesi, besin tüketim kontrolünü sağlamayı da zorlaştırmaktadır.

Bir yandan bireyin beslenmesi ruhsal durumunu etkileyebilmekteyken, diğer taraftan bireyin ruhsal durumu beslenmesini etkileyebilmektedir. Yapılan araştırmalarda Batı tarzı fast-food beslenme ile depresyon, anksiyete gibi psikiyatrik semptomların oluşma riskinin arttığı gösterilmiştir. Tam tersine Akdeniz tarzı beslenme ile de ruhsal bozukluk oluşma riskinin azaldığı görülmüştür. Yine yapılan araştırmalarda başta depresyon ve anksiyete bozuklukları olmak üzere birçok ruhsal hastalığın aşırı yeme ya da hazza dayalı yemeyi artırdığı görülmüştür. Sıkıntısı olan insanlar adeta yiyerek sıkıntılarını ifade etmektedirler. Modern beslenme ortamı da, bireyin üzerindeki baskı ve hedonik açlık arasındaki ilişkiye katkıda bulunabilmektedir.

G nderen: journal
7658 defa okundu 
 


Ekonomi
"gram gram yanıltmaya,standart çözüm..."
Elektrik aboneliği işlemlerinizi oturduğunuz yerden gerçekleştirin
Eskişehir’in yüksek teknoloji merkezi ATAP hızla büyüyor
Evden üretip satana 1.100.000 TL’ye kadar vergi muafiyeti
Doğru klima kullanımı için 9 öneri

Güncel
B/AĞLAMA...
Çiftelerden getirilmesi planlanan su için kötü haber
15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Treni Yola Çıkıyor
Büyükerşen ve 4 sanığın yargılandığı vakıf davası başladı
Eskişehir’de şebeke suyu zammı pes artık dedirtti

 

 
Sağlık
Dikkat! Kahve tüketimi hakkında bilinmesi gereken 9 önemli nokta!
Çocuklarda gastroenteritin 7 belirtisi
Aşırı sıcaklarda serinleten içeceklere dikkat!
Diyabetin olumsuz etkilerini azaltmanın 11 yolu
Uyurgezerlik Neden Olur? Nelere Dikkat Edilmeli?


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaret i: 12.308.278 - Hit: 12.744.333
eskisehirburada.com yesidir