Anketlere göre öğrenci dostu görünmeselerde gerçekten öğrenci dostu şehirler de var
21.11.2023 

Eskişehir uzun yıllardır algılarla kamuoyu yönlendiriilerken aslında yaşananlarla örtüşmeyen gerçekler her geçen gün göz önüne çıkıyor. Sık sık anketlere araştırmalara göre öğrenci dostu şehir olarak gösterilen Eskişehir'de öğrencilere yönelit pozitif ayrımcılık uygulaması yerel yönetimlerce uygulanıyor değil. 

Eskişehir'de ulaşım çilesinin yanında öğrencilere yüksek ürcretlerle sunulurken mesela yine bir CHP'li başkanın yönettiği Mersin de abonman satın alarak öğrenciler ulaşımı 1 liraya kullanabiliyor. Bunun yanında bir çok şehirde öğrencilere yönelik pozitif uygulamar uygulanıyor. 

Bu gibi uygulamalara imza atan belediyelerden birisi de Balıkesir Büyükşehir Belediyesi. Balıkesir'de yaşayan üniversite öğrencileri suyu ücretsiz kullanıyor. Kentte, sınav haftalarında öğrencilere ulaşım da bedava.

Genç Başkan Farkı

Balıkesir’i gençlerin tüm ihtiyaçlarına cevap veren öğrenci dostu bir şehir haline getirme hedefiyle çalışan Türkiye’nin en genç Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, çalışmalarını sürdürüyor.

Tiyatrolarıyla, festivalleriyle, kütüphaneleriyle ve nitelikli buluşma alanlarıyla üniversiteli gençlere şehrin her köşesinde kendilerini geliştirebilecekleri imkânlar sunan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, onların bütçelerini rahatlatacak adımları da atmaya devam ediyor.

Üniversite öğrencilerine su bedava

Daha önce üniversite sınavına girecek öğrencilerin sınav giriş ücretlerini belediye olarak ödeyeceklerini açıklayan, vize ve final haftalarında üniversite öğrencilerine otobüsleri ücretsiz yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, şimdi de üniversite öğrencilerine suyu bedava yaptı.

Bugüne kadar kullandıkları su yüzde 50 indirimli ödeyen öğrenciler, 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı boyunca suyu bedava kullanacak.

Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencileri için yapılan çalışmanın yanı sıra Balıkesirli vatandaşlar için de suya yüzde 15 indirim yaptı.

Sosyal Yardımlaşmadan destek alan vatandaşların, engelli, gazi ve şehit ailelerinin biriken su borçları da kapatacak olan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, depremzede vatandaşların 1. kademe su faturalarını 31 Aralık 2024’e kadar ödemeye devam edecek.

Öğrenciye otobüs de bedava

Öğrenci Dostu Şehir Balıkesir’in inşası noktasında birçok projeyi hayata geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 2022-2023 Eğitim - Öğretim yılında öğrencilerin ulaşım masraflarına 25 milyon liralık destek sağlayan uygulamayı; 1 Ocak 2023’te yürürlüğe koymuştu.

1 Ocak 2023’ten bu yana 16 otobüs hattında öğrencilere yüzde 75’e varan indirimle ulaşım hizmeti sunan Büyükşehir, bu uygulamayla öğrencilerin ve ailelerin bütçelerine ayda yaklaşık 600 TL destek sağladı.

Büyükşehir şimdi de üniversite öğrencilerine vize ve final haftalarında otobüsleri ücretsiz yaptı.

Gönderen: journal
1069 defa okundu 
 


Ekonomi
Zincir marketlerden bunalan esnaflar yasal düzenleme bekliyor
Tüketicileri TÜKDES temsil etti
Mimarlık sektöründe ara eleman sıkıntısı alarm veriyor
Başkan Özkan Alp’ten üreticiye büyük destek
Bakanlıktan yaklaşık 400 milyon liralık sürü yöneticisi desteği

Güncel
Eskişehir Valiği emretti zabıta dilenciler için harekete geçti
Odunpazarı’ında çöp eve geçit yok
Tramvay seferlerine sınav düzenlemesi
Eskişehir’e korkutan, büyük deprem uyarısı
Tramvay arızalarının önüne geçilemiyor

 

 
Sağlık
Ağır Spor Yapmanın Kalbe Etkilerine Dikkat!
Kış depresyonuna karşı 6 etkili önlem!
Bu yöntemler kanser ağrılarına iyi geliyor
Kalp Krizi Geçirme Olasılığı Sabahları Daha Yüksek Oluyor!
Erkek çocuklar daha fazla oranda zorbaca davranışlar gösteriyor


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaretçi: 11.611.791 - Hit: 12.027.939
eskisehirburada.com üyesidir