NİTRAT KİRLİLİĞİ İZLEME İÇİN YILDA 4000 ANALİZ YAPILIYOR
22.9.2022 

Tarımsal Kaynaklı Nitrat Kirliliğine Karşı Suların Korunması Yönetmeliği gereği Eskişehir genelinde sularda tarımsal kaynaklı nitrat kirliliğinin izlenmesi amacıyla, 39 adet yüzey ve 23 adet yeraltı olmak üzere 62 adet izleme istasyonu tespit edilerek alınan numuneler ile yılda yaklaşık 4000 analiz yapılıyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed GÜMÜŞ konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede: “ Sulardaki nitrat kirliliğinin en önemli nedeni ihtiyaç fazlası gübre kullanımıdır. Bu nedenle arazilerinizde öncelikle toprak analizi yaptırarak, ekeceğiniz ürüne göre toprağın ihtiyacı olan bitki besin elementlerinin doğru zamanda ve doğru miktarda kullanılması önem arz ediyor. Doğru gübre kullanımı hem üretim maliyetlerini azaltacak hem de topraklarımızı hem de su kaynaklarımızı kirliliğe karşı koruyacaktır. İl Müdürlüğümüzce tarımsal sulama amaçlı kullanılan sulardan düzenli numuneler toplanarak ölçümler yapılıyor. Yüzey istasyonlarımız; 3 adet baraj gölü, 13 adet sulama göleti ve 23 adet akarsu noktasından oluşmakta olup belirlenen yüzey istasyonlarından ayda 1 kez, yeraltı istasyonlarından ise her üç ayda 1 kere olmak üzere yılda yaklaşık 4000 analiz yapılıyor. Ölçülen değerler Nitrat Bilgi Sistemine gerçek zamanlı olarak işleniyor. Böylece her ay düzenli olarak azot ve azot bileşiklerinin seyri teknik personelimizce takip ediliyor. Nitrat kirliliğinin oluşmasında en önemli etmenlerden biri gübrelerdir. Bitkinin ihtiyacından fazla veya ihtiyaç duymadığı zaman azotlu gübre uygulanması sonucunda oluşan fazla nitrat (NO3) yağış ve sulama suları ile yıkanarak veya sızarak bitki kök bölgesinden uzaklaşır, bitki tarafından kullanılamayarak hem kayba uğrar, hem de yerüstü ve yer altı sularına geçerek kirliliğe yol açar.

Bu nedenle tüm bu işlemleri yapmaktaki temel amacımız; nitrat kirliliğini azaltmak, tarım arazisine uygulanacak katı hayvan gübresi miktarının 170 kg N/ha/yıl, sıvı hayvan gübresi veya bulamacın 50 m3/ha/yıl, yer altı ve yüzey suyundaki nitrat konsantrasyonunun ise 50 mg/l miktarını geçmemesini sağlayacak tedbirleri almaktır. İl ve ilçe Müdürlüğü teknik personelimizle üreticilere yönelik bilgilendirme toplantıları, iyi tarım uygulama eğitim ve uygulama demostrasyonları yaparak bilinçli ve sürdürülebilir tarım için çalışmalarına devam etmekteyiz. Gelecek nesillere miras bırakacağımız, yapay yollarla üretimi mümkün olmayan, oluşması yüzyıllar alan toprağımızı ve su kaynaklarımızı korumak hepimizin görevi ”  dedi. 

 

Gönderen: journal
352 defa okundu 
 


Ekonomi
DANA KARKAS VE KUZU KARKAS ALIM FİYATI, KİLOGRAM BAŞINA 2 LİRA ARTIRILDI
Buzağı desteği 700 lira oldu
90 Bin Civarında İşçinin Kamuya Kadrolu Olarak Geçmesi Çalışmalarımızı Tamamladık
ESKİŞEHİRLİ ÇİFTFİLERE 15 MİLYON LİRALIK DESTEK ÖDEMESİ MÜJDESİ
BAKAN KİRİŞCİ "BU YIL Kİ TARIMSAL DESTEK ÖDENEĞİMİZ 39,2 MİLYAR LİRA"

Güncel
Baksan Yenileme Projesi Ne Oldu? Baksan Yine Bildiğiniz Gibi
Eskişehir’de Yollar Trafiğe Kapanıyor Araç Sayısı Artmaya Devam Ediyor
GÜNAY’DAN SEYİTGAZİ VE TEPEBAŞI’NA MÜJDELİ HABER
ŞEHİDİN EMANETİ ANNESİNE TESLİM EDİLDİ
Şehiriçi Ne Olacak? "Çevreyolu ve Havalimanı Projeler Hayata Geçirilmeli" dedi

 

 
Sağlık
Okullar açıldı, çocuklarımızla beraber bitlerde eğitim ve öğretim yılına başladı
2021’de ilaç satışları 65 milyar TL’ye yaklaştı!
Damarlarınızın sertleşmesi daha dayanıklı değil tehlikede olduğunuzun habercisi
Anne adayları dikkat! Havalar soğudu grip mevsimi geldi
KIŞ KONSERVESİ YAPARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 5 KURAL


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaretçi: 9.847.942 - Hit: 10.243.083
eskisehirburada.com üyesidir