TÜRK DEMİRYOLU ZİRVESİ, 164 YILLIK DEMİRYOLU KÜLTÜRÜNE SAHNE OLDU
26.10.2020 

ZİRVEYİ  9.5 MİLYON KİŞİ ONLİNE OLARAK TAKİP ETTİ

BAKAN KARAİSMAİLOĞLU: "TÜRK DEMİRYOLU ZİRVESİ'NDE ORTAYA ÇIKAN FİKİRLER İLERİDE YAPACAĞIMIZ DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ BÜYÜK YATIRIMLARA YÖN VERECEK" 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Sirkeci Garı'nda düzenlenen Türk Demiryolu Zirvesi tamamlandı. Dört gün boyunca tarihi Sirkeci Garı’nda ziyaretçilerini ağırlayan zirve, online platformlarda da yoğun ilgi gördü. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenen zirveyi, 9.5 milyon kişi sosyal mecralarda online olarak takip etti.

Zirvenin demiryolu kültürümüzü yansıtması açısından büyük önem taşıdığını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zirvemize katılıp fikirlerini paylaşan yerli ve yabancı tüm katılımcılarımızın fikirleri bizim için çok değerli. Buradaki fikirlerin ileride yapacağımız devrim niteliğindeki büyük yatırımlara yön vereceğini düşünüyorum.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından organize edilen ve Sirkeci Garı’nda düzenlenen, demiryolu sektörünün liderlerini alanında uzman isimlerle buluşturan Türk Demiryolu Zirvesi tamamlandı. Türkiye’de ilk kez düzenlenen zirvede, Türk demiryolu dünyasındaki en önemli gündem maddeleri sektörün öncü isimleri tarafından masaya yatırıldı. Türkiye’nin demiryolu alanındaki gelişiminin gözler önüne serildiği Türk Demiryolu Zirvesi'ne, yerli ve yabancı sektör öncüleri katıldı. Avrupa’dan Türk Demiryolu Zirvesi’ne katılan önemli isimler hem kendi ülkelerindeki demiryollarında yapılan reformları değerlendirdiler hem de Türkiye ile bu alanda yapılabilecek iş birliklerini gündeme getirdiler. Tarihi Sirkeci Garı’nda deneyim alanları ve çeşitli sergileri ziyaretçilerine açan Türk Demiryolu Zirvesi aynı zamanda sosyal medya platformları, zirve web sitesi ve mobil uygulamalar dahil, tüm online platformlardan canlı olarak izlendi. Dört gün boyunca büyük bir ilgiyle takip edilen Türk Demiryolu Zirvesi’ni 9.5 milyon kişi sosyal mecralardan takip etti.

“DEVRİM NİTELİĞİNDEKİ BÜYÜK YATIRIMLARA YÖN VERECEK”

“Türk Demiryolu Zirvesi”, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilen, moderatörlüğünü Hakan Çelik’in yaptığı “2023 Demiryolu Vizyonu Oturumu” ile kapanışı yaptı. Bakan Adil Karaismailoğlu,  demiryollarında devrim niteliğinde atılımlar yapacaklarını ve Türk Demiryolu Zirvesi’nin de yapılacak bu atılımlara ışık tutacak bir etkinlik olduğunu dile getirerek, “Türkiye’de var olan 164 yıllık demiryolu kültürünü oturtmaya çalışıyoruz. Zirvemiz demiryolu kültürümüzü yansıtması açısından büyük önem taşıyor. Etkinlik kapsamında Anadolu topraklarından getirip sergilediğimiz  ‘Kara Tren’ ile ‘Hızlı Tren’i bir arada görmek Türkiye’nin demiryolu alanındaki gelişimini görmek açısından önemli. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlediğimiz zirvemize katılıp fikirlerini paylaşan yerli ve yabancı tüm katılımcılarımızın fikirleri bizim için çok değerli. Buradaki fikirlerin ileride yapacağımız devrim niteliğindeki büyük yatırımlara yön vereceğini düşünüyorum” dedi. 

“HEDEFİMİZ DEMİRYOLLARINI YÜKSELTMEK”

Hedeflerinin demiryolu yatırımlarını yükseltmek olduğunu aktaran Bakan Karaismailoğlu, "18 yılda devrim niteliğinde ulaştırma-altyapı yatırımları yaptık. Ulaştırma altyapısına yaklaşık 907 milyar TL'lik yatırım yaptık. Bunun da yüzde 18'i demir yolu. Tabii bunda ağırlıklı olarak kara yolları yatırımları var. Eylül 2020 itibarıyla artık kara yolları ile demir yolu yatırımları başa baş geldi. Hedefimiz bundan sonra kara yollarını biraz daha aşağı çekerek, demir yollarını biraz daha yükseltmek. Oradaki eksikliğimizi tamamıyla giderip lojistik anlamda bu yatırımları tamamlayacağız ve ülkemizin hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

“SİRKECİ GARI, TARİHİ DEMİYOLU MÜZESİ OLARAK HİZMET VERECEK”

Sirkeci Garı'nın önümüzdeki dönemde ağırlıklı olarak müze şeklinde değerlendirileceğini aktaran Karaismailoğlu, "Sirkeci Garı ile Kazlıçeşme arasında bisiklet yolları, sosyal alanlar ve rekreasyon alanları olan bir yapı kurmayı hedefliyoruz. Sirkeci garı da ağırlıklı olarak elden geçirilerek ‘Tarihi Demiryolu Müzesi’ olarak hizmet verecek. Bununla ilgili bir çalışma hazırlıyoruz. Onun planlamasını yaptık, kısa zamanda tanıtımını da yaparız. Artık trenden inen bir yolcu, bir mikro hareketlilik aracıyla kısa mesafede ulaşmak istediği yere rahatlıkla ulaşacak. Sirkeci Garı'nda çalışmalara başlayacağız" ifadelerini kullandı.

ZİRVE YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Birbirinden ilgi çeken etkinliklere ve sunumlara ev sahipliği yapan zirvede, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından hayata geçirilen keyifli ve farklı aktiviteler katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Markalı Ürünler Vagonu, “Tam O An” Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması fotoğraflarının sergilendiği Doğu Ekspresi Özel Sergisi, TCDD’ye ait eski tren, lokomotif gibi araçların sergilendiği Demiryolu Müzesi ve TCDD personelleri için geçmişten günümüze tasarlanmış üniformaların sergilendiği “Tarihi Kıyafetler Sergisi” alanı etkinliğin en merak uyandıran alanları arasında yer aldı. Türk Demiryolları Zirvesi kapsamında katılımcıların edindikleri becerileri profesyonel bir hobi halinde devam ettirebilmeleri amacıyla pek çok atölyeler de gerçekleşti. Seyahat Fotoğrafçılığı Atölyesi, Minyatür Atölyesi, Fütürist Tren Tasarım Atölyesi katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen atölyeler oldu.

 

Gönderen: haberler
1944 defa okundu 
 


Ekonomi
“VİRÜSÜN KAYNAĞI BİZ DEĞİLİZ”.!
İndirim Günlerinde Akıllı Alışverişin 7 Püf Noktası
2021’de 6,5 Gün İzinle 40 Günlük Tatil Yapmak Mümkün!
Türkiye yenilenebilir enerjide Avrupa ülkelerini geride bıraktı
ADALET BAKANI GÜL, HAZİNE VE MALİYE BAKANI ELVAN İLE BİR ARAYA GELDİ

Güncel
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan Korona için yeni tedbirler
SOSYAL MESAFE YOK! Endişe uyandıran görüntüler
Bu Son Asfalt Çalışması Olsun TEKSAN’da Asfalt ÇALIŞMASI BAŞLADI
Koronavirüs salgınında yeni hasta sayısı 6713
Otogar Esnafının EBB’den Destek Beklentisi YANIT BULMADI

 

 
Sağlık
Koronavirüste hayati detay! Virüsü bu kadar bulaşıcı yapan şey ne?
AKCİĞER KANSERİ CERRAHİSİNDE TEK VE KÜÇÜK KESİDEN AMELİYAT YAPILIYOR!
6 adımda daha güçlü bağışıklık sistemi
KORONAVİRÜS KORKUSUNU YENMEK İÇİN 10 ÖNERİ
Pandemi sonrası yalnızlık patlaması yaşanacak


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaretçi: 6.814.646 - Hit: 7.056.655
eskisehirburada.com üyesidir