KEPÇE KULAK PSİKOLOJİYİ BOZUYOR !
6.07.2020 

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlgi Dinçok konu hakkında bilgiler verdi.

Kepçe kulak, ülkemizde ve tüm dünyada yaygın olarak görülen bir sorun. Temelde vücudun genel işleyişinde bir etkisi olmayan, dolayısıyla tam olarak bir hastalık olarak nitelendirilemeyen bu durum estetik açıdan bireyleri oldukça rahatsız etmesi nedeniyle estetik cerrahi kliniklerindeki uygulamalara sıklıkla konu oluyor. Estetik açıdan problem oluşturması nedeniyle kişilerde öz güven eksikliği ve benlik saygısının azalması gibi psikolojik sorunlara yol açan kepçe kulak sorunu, son yıllarda estetik operasyonların kolaylaşması ile, modern ve basit teknikler kullanılarak kolaylıkla tedavi edilebiliyor.

Yelken kulak olarak da adlandırılan kepçe kulak sorunu, kulakta en yaygın olarak görülen şekil bozukluğudur ve genellikle kulak bölgesinde yer alan kıkırdakların gevşekliğinden veya kulak kıvrımlarının yetersizliğinden kaynaklanır. Doğumsal olarak görülür ve genetik kaynaklıdır. Yani anne babada kepçe kulak sorunu varsa çocuklarda da görülme olasılığı yükselir. Genellikle her iki kulakta birden görülmekle birlikte bazı kişilerde tek bir kulak kepçe kulak görünümünde olabilir. Kadınlar genellikle bu sorunu açık bırakılan saçlarla gizleyebilse de özellikle erkeklerde bu mümkün olmadığından erkekler bu sorunun düzeltilmesi amacıyla estetik operasyona daha sık başvuruyor.

Okula başlayan çocukta kepçe kulak sorunu arkadaşları tarafından hoş karşılanamayacağı için öz güven eksikliğine, sosyal ve psikolojik sorunlara yol açabilir. Bu nedenle kepçe kulak düzeltilmesi için en uygun zaman okul öncesi çağ olmakla birlikte ameliyat her yaş grubunda yapılabilir. Estetik cerrahi kliniklerine ameliyat başvuran kişiler ise genellikle genç erişkinler.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatları erişkinlerde lokal, çocuklarda genel anestezi altında yapılır. Ameliyat kulak kepçesi kıkırdaklarını kalıcı dikişlerle şekillendirmeyi içerir. Yaklaşık olarak 1-1,5 saat kadar sürer ve kişi ameliyat sonrası evine dönebilir.

Kıkırdaklar alışkın olduğu şekle dönme eğiliminde olduğundan, ameliyat sonrası dönemde kıkırdak şekillenmesi için kişilere 4-6 hafta süre ile kulaklarını kapatacak şekilde özel bantlar kullanılması önerilir. 7-10 gün içinde iyileşme sağlanır, 2-3 hafta içinde kulaklar doğal bir görünüme kavuşur.

Sizde ya da çocuğunuzda kepçe kulak sorunu var ise bu durumun sık uygulanan bir estetik operasyon ile düzeltilebildiğini göz önünde bulundurarak estetik cerrahi kliniklerine başvurabilir, ameliyat ile pek çok olası sosyal ve psikolojik sorunu önleyebilirsiniz.

 

 

Gönderen: haber
4254 defa okundu 
 


Ekonomi
KÜPELİ “PMI ENDEKSİ, SANAYİDEKİ BÜYÜMEYİ DOĞRULUYOR”
Eskişehir ihracatı, PMI değeri ve kapasite kullanım oranları artıyor
İşyeri Kiralarında KDV ve Stopaj İndirimi
İl Müdürü SEVER Çalışanlarla Bayramlaştı
PANDEMİDE EN YÜKSEK AYLIK İHRACATA TEMMUZ’DA ULAŞILDI

Güncel
Engellinin Çilesi Eskişehir de Bitmiyor
Vali Ayyıldız, Osmaniye Valisi Yılmaz’ı Ağırladı
Geçen Kış Günlerce Süren Kesintilerden Öncede Çalışma Yapmışlardı..
İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile koronavirüs tedbirleri genelgesi gönderildi
Koronavirüs salgınında yeni vaka sayısı 1083

 

 
Sağlık
Vatandaşa Koruna Uyarısı: Eskişehir rehavete kapılmasın!
TATİL GÖRÜNTÜLERİNE TEPKİ: Pandemi bittide bizim mi haberimiz yok?
HAREKETSİZLİK İDRAR KAÇIRMA PROBLEMLERİNE DAVETİYE ÇIKARIYOR
DİKKAT! BU HASTALIK YAZIN ARTIYOR!
Bayramda Yemeği Fazla Kaçırdıysanız Bu Detoks Tam Sizlik!


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaretçi: 6.367.467 - Hit: 6.585.395
eskisehirburada.com üyesidir