Çeltik tarlaları zirai insansız hava aracı ile ilaçlanacak
23.05.2020 

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki olan teknoloji şirketi Tarnet Tarım Kredi Bilişim ve İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret AŞ (TARNET), Samsun'da çeltik ekim alanlarını zirai insansız hava aracı (ZİHA) ile ilaçlayacak.

 Türkiye’nin en büyük çiftçi ailesi olan Tarım Kredi Kooperatifleri, 850 bin çiftçi ortağı için çalışmaya, üretmeye ve tarımsal üretimin her aşamasında yaşanan teknolojik gelişmelerle ortaklarını buluşturmaya devam ediyor.

Çeltik ekim alanlarında ZİHA ile ilaçlama yapılması için çalışmalar başlatan TARNET, geçtiğimiz yıl 133 bin 221 ton çeltik üretimi ile Türkiye'de 2'nci sırada yer alan Samsun’da deneme çalışmalarını başarıyla tamamladı.

Tarım Kredi Kooperatifleri iştiraki ve Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan TARNET, haziran ayında Samsun'un Bafra ilçesinde ZİHA ile çeltik ekim alanlarında bitki koruma uygulamaları yapacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Samsun Bölge Birliği ile ortak yürütülen Samsun Ziha Projesi kapsamında ilk uygulama öncesi denemeler geçen hafta gerçekleştirildi. TARNET, ZİHA kullanım hizmetlerini çiftçilere bedelsiz olarak gerçekleştirecek. TARNET'in tüm Türkiye'ye yaygınlaştıracağı kullanım hizmetini ilk olarak topraklarının yüzde 40,3’ünü tarım alanlarının oluşturduğu Samsun’da gerçekleştirmesi, çeltik çiftçilerinin 'akdarı' kabusuna son vermek için umut ışığı oldu. Akıllı tarım teknolojilerini kullanmaya hazır yenilikçi çiftçiler, haziran ayında ZİHA ile buluşacak.

 ZİHA, rekolte tahminini kolaylaştıracak

Türkiye'nin tarımsal potansiyeli en yüksek Bafra Ovası gibi bir alanda tarım teknolojilerinin kullanılması ülke tarımının geleceği için yeni yüksek verimli ürünler alınmasına öncülük edecek. Yıllık ortalama yağış miktarı ile ülke ortalamasının üstünde olan Samsun'da ZİHA ile yapılan uygulamalarla, çeltik ile ilgili elde edilen verilerin derlenmesi ve analiz edilerek yeni dikim sezonu rekolte tahminlerinin sağlıklı bir şekilde yapılması amaçlanıyor. ZİHA ile Samsun'da Türkiye için tarımsal ürün arz güvencesine katkı sağlaması önümüzdeki dönemde üst seviyede olacak. Samsunlu çiftçiler rekabet gücü yüksek sürdürülebilir ürünler için tarım teknolojileri ile çalışmaya devam edecekler.

 

Gönderen: haber
848 defa okundu 
 


Ekonomi
ETO VE DENİZBANK NEFES KREDİSİNİ GÖRÜŞTÜ
Esnaf, Borçlara Erteleme İstiyor
Vali Çakacak’tan Eskişehir OSB’ye ziyaret
Avantajlı Kredide Şartlara Dikkat
MESS, işe dönüş uygulamalarıyla çalışma hayatına yön veriyor

Güncel
Yeni Dubalarla Çözüm ARIYORLAR
5 Haziran koronavirüs vaka raporu açıklandı
Sokağa Çıkma Kısıtlaması İPTAL EDİLDİ
Eskişehir İl Merkezi ve İlçelerinde Cuma Namazı Kılınacak Cami ve Açık Alanlar
Kovid-19 İle Mücadele Kapsamında Yapılan Sağlık Çalışmaları Değerlendirildi

 

 
Sağlık
ESOGÜ’den Diyetisyenler Günü Açıklaması
İtalya’dan Türk sağlık çalışanlarına teşekkür yemeği
Yaz Aylarında Bu Enfeksiyonlara Dikkat!
BEL FITIĞI HAKKINDA DOĞRU SANILAN 10 YANLIŞ!
Minikler normalleşirken ebeveynler panik mi yaşıyor?


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaretçi: 6.131.052 - Hit: 6.344.574
eskisehirburada.com üyesidir