Kurban Etlerinin Dinlendirilmesi ve Saklanmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
10.08.2019 

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, yaklaşmakta olan Kurban Bayramı nedeniyle kurban etlerinin dinlendirilmesi ve saklanmasında dikkat edilmesi gereken hususlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kurbanlık hayvanlardan elde edilen etlerin, sıcak ve taze olduğu için 14-20 0C’de 5-6 saat dinlendirilmesi ve daha sonra tüketim amacına göre sınıflandırılması gerektiğini belirten İl Tarım ve Orman Müdürümüz Dr. Emine SEVER, kıymalık, kızartmalık ve haşlamalık etlerin kullanım miktarlarına göre ambalajlanması ve +4 0C’de soğutulmasının önemli olduğunu ifade etti.

Sıcak etlerin oda sıcaklığında dinlendirilmeden soğutucuya konulması durumunda etlerdeki kasılmadan dolayı iç ısının yeterince düşmeyeceğini ve etlerin sıcak kalması halinde birkaç gün sonra içlerinden bozulmaya başlayacağını ifade eden İl Müdürümüz Dr. Emine SEVER,  bu şekilde yeşillenip kokuşan etlerin tüketilmemesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca etlerin kolay işlenip, daha çabuk ve lezzetli olması için 12 saat olgunlaştıktan sonra tüketilmeye başlanmasının daha uygun olacağını belirtti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine SEVER, etlerin saklanması konusunda ise;

• “Taze etler buzdolabında bir hafta bozulmadan tazeliğini muhafaza eder. Uygun büyüklüklerde ambalajlanıp buzlukta bir ay, şoklandıktan sonra -18 0C’de 6 ay saklanabilir.

• Etler tuzla salamura edilerek de saklanabilir. Tuz, etlerin uzun süre bozulmasını önler.

 • Etlerin diğer bir saklama şekli de kavurma yapmaktır. Kavurma yapılan etler uygun şartlarda bir yıl saklanabilir. Etlerin daha uzun süre saklanması bozulmaya, besleyici değerinin azalmasına, lezzet ve aroma kaybına neden olur.

• İşkembe ve bağırsaklar çok iyi temizlendikten sonra değerlendirilmelidir. Temizlik için sağlığa zararlı kimyasal maddeler kullanılmamalıdır. Sakatat çok çabuk bozulduğu için kısa sürede tüketilmelidir.

• Kullanılan ambalaj malzemeleri ve kaplar gıdalara uygun olmalıdır. Bu malzemeler gıdalar için üretilmiş olmalı, zararlı kimyasal maddeler içermemeli, bu kaplarla zararlı maddelerin koku ve kalıntısı etlere geçmemelidir. Aksi takdirde ciddi zehirlenmeler ve sağlık problemleri ortaya çıkar. Özellikle sanayide kullanılan kimyasal madde, ilaç, boya gibi maddeler için kullanılan bidon ve varillerin et ve gıdalar için kullanılması insan sağlığı için büyük tehlike oluşturmaktadır.” diyerek tüm vatandaşlarımızın Kurban Bayramını mutluluk ve huzur içinde, geçirmelerini temenni etti.

 

Gönderen: haber
986 defa okundu 
 


Ekonomi
TÜRKİYE 4 ÜRÜNÜN ÜRETİM VE İHRACATINDA DÜNYA LİDERİ
KENT ENSTİTÜSÜ EĞİTİMLERİNE YOĞUN İLGİ
Türkiye’de çalışanların % 33’ü haftada 50 saatten fazla çalışıyor
Eskişehir’de Kurban Bereketi
MEMUR SEN’DEN TOPLU SÖZLEŞME TEKLİFİNE TEPKİ

Güncel
Fevziçakmak’tan otobüs şikayeti
METİN ÖZÖĞÜT YAŞAM MERKEZİ YÜKSELİYOR
Herkes bunu merak ediyor
Bölgemizde Kuvvetli Yağış Bekleniyor!
Dikkat! 19 Ağostostan Sonra Trafiğe Kapatılıyor

 

 
Sağlık
KANSERDE ALTERNATİF TEDAVİNİN BİLİMSEL KANITI YOK
BOYUN GERME ESTETİĞİ İLE YILLARA MEYDAN OKUYUN !
Kopuk evliliği “Çocuk var” diye sürdürmek zarar veriyor!
Okul stresi uyurgezerliğe davetiye çıkarıyor
ESOGÜ Hastanesi Hastalarını ve Personelini Bayramda Yalnız Bırakmadı


Eskişehir Mezar Yapımı Mezarcı
Mermer ve Mozaik Mezar Yapımı
Sütlüce Mh. İstiklal Cd. No:142/A (Esentepe Mezarlığı) - Eskişehir 
Ziyaretçi: 4.877.235 - Hit: 5.087.152
eskisehirburada.com üyesidir